Miroslav Lorenc
Domů  |  3MA112  |  3MA191  |  3MA381  |  3MA382  |  3MA481   
3MA381 3MA382 3MA481 3MA191 3MA112 Závěrečné práce nové MSDN Různé Životopis Konzultační hodiny Kontakt

Snímání obrazovky

Možná už jste někdy potřebovali vyfotit to, co je na monitoru, dialogové okno nebo vložit do dokumentu obrázek, který nešlo uložit přímo jako soubor. Pokud potřebujete vytvořit snímky z obrazovky (angl. screenshot), můžete na to jít hned několika způsoby. Ve Windows je přímá podpora snímání obrazovky (není třeba nic instalovat), existují však nástroje, které dokáží mnohem více - vyfotit obrázek, upravit ho, případně rovnou nahrát do zvoleného úložiště nebo odeslat do jiné alikace.

1. Nástroje integrované ve Windows

Ke snímání obrazovky můžete využít přímo toho, co nabízejí Windows. Pokud chceme zachytit celou obrazovku, stačí stiskout klávesu PrintScreen (příp. PrtScr). Na první pohled se nic nestane. Snímek obrazovky se totiž pouze uložil do schránky. Abychom mohli snímek uložit, musíme jej nejdříve zobrazit v nějakém grafickém editoru. Pokud zůstaneme pouze u prostředků Windows, můžeme použít nástroj Malování (MS Paint).

Ve Windows XP najdeme program Malování v nabídce Start - Programy - Příslušenství. Ve Windows 7 pak Start - Všechny programy - Příslušenství. V Malování zvolíme nabídku Vložit. Obrázek zde můžeme oříznout, přidat nakreslené objekty, apod. Pak už stačí obrázek uložit ve zvoleném formátu (BMP, PNG, JPG,...).

Malování ve Windows 7

Pro zachycení pouze aktivního okna místo celé obrazovky lze použít klávesové zkratky ALT+PrintScreen.

Rychle k cíli

Stiskněte PrintScreen, dále klávesy WIN+R, napište mspaint, ENTER, vložte obsah schránky pomocí CTRL+V, uložte pomocí CTRL+S.

Shrnutí

Tímto způsobem lze vyfotit celou plochu nebo jedno okno. Pokud nemáme nároky na kvalitu a potřebujete např. někomu poslat e-mailem dialogové okno s chybovou hláškou, tak vám tento způsob bude úplně stačit.

+ Jednoduchost
+ Nemusí se nic instalovat
- Omezené možnosti
- Kvalita
- Rychlost

2. Nástroje zdarma

Nástrojů, které toho umí mnohem více než klávesa PrintScreen je mnoho. Pro základní snímání postačí i některé prohlížeče nebo editory obrázků.

IrfanViewIrfanView

Oblíbený prohlížeč obrázků nabízí pod nabídkou Volby - Zachytit obrazovku možnosti snímání obrazovky i oken a k tomu možnost automatického ukládání, časovače a možnost zachytit i kurzor myši. Ukládat je možné do různých formátů, včetně jejich detailního nastavení.

IrfanView

XnViewXnView

Tento neméně populární prohlížeč obrázků nabízí téměř shodné možnosti jako IrfanView. Najdete je pod nabídkou Nástroje - Snímání obrazovky.

XNView

XnViewPicPick

Jednoduchý program PicPick sdružuje hned několik nástrojů pro práci s grafikou. Obsahuje snímač obrazovky s bohatým nastavením, kapátko, paletu barev, pravítko a další užitečné nástroje.

PicPick čeština

Zvláštní pozornost zaslouží i vestavěný editor, který uživatelským prostředím připomíná rozhraní Office 2010.

3. Placené programy

Také placených nástrojů je poměrně velké množství. Zde si podrobněji představíme dva programy:

Na konci této stránky jsou odkazy na další zajímavé programy.

FastStone Capture

FastStone Capture

Program FastStone Capture má velice široké možnosti použití. Programem je možné snímat jak celou obrazovku či aktivní okno, tak ostatní objekty, výřez nakreslený pomocí myši, rolovací stránku (např. dlouhou webovou stránku).

FastStone Capture 01

Pomocí FastStone Capture můžete sejmuté obrázky odesílat do vlastního editoru, přímo ukládat do souboru, tisknout, atd. Sejmuté obrázky můžete dále opatřit vodoznakem, ohraničením snímku či titulkem.

FastStone Capture 03 FastStone Capture 0

Program dále obsahuje nástroje lupa, kapátko a pravítko pro měření vzdáleností na obrazovce (v pixelech, centimetrech či palcích).

FastStone Capture 0

Shrnutí

Pokud často snímáte části obrazovky nebo potřebujete více funkcí, tak vám tento malý program určitě ušetří spoustu práce.

+ Velikost programu 1 MB
+ Existuje přenosná verze (portable)
+ Možnost zachytit také myš
- Neumí zachytávat do videa
- Neobsahuje češtinu

Window ClippingsWindow Clippings

Tento nástroj je specializovaný na snímání obrazovek a kromě základních funkcí stojí za zmínku jeho schopnost zachytit obrazovku i při přehrávání videa nebo her.

SnagIt

TechSmith SnagIt

Program SnagIt umí snad vše, co můžeme od snímání obrazovky chtít - umožňuje zachytávání části obrazovky, menu, kurzor, nahrává video, zvuk,... vše je možné detailně nastavit.

snagit_01

V programu si lze vybrat z přednastavených profilů nebo si vytvořit profily pro jednotlivé typy snímání. Tyto profily jde pak exportovat/importovat pro použití na jiných počítačích.

Ke každému profilu lze nastavit:

Pro rychlé snímání je zde možnost nastavení klávesových zkratek pro konkrétní akce nebo použití SnagIt OneClick - vysouvacího okna s nabídkou zvolených profilů a dalších voleb.

snagit_02

Program dále obsahuje editor sejmutých obrázků, kde jde obrázek libovolně upravit, doplnit o kresby, základní tvary, textové popisky, apod.

snagit_04

Shrnutí

Tento nástroj najde uplatnění u uživatelů, kteří potřebují často snímat obrazovku a obrázky dále upravovat - např. pracují na různých manuálech, dokumentaci, apod.

+ Široké možnosti nastavení
+ Nahrává video s možností zvuku do AVI
+ Možnost zachytit také myš, menu, více objektů
- Velikost programu přes 110 MB
- Neumí uložit video do flash formátu (pouze MP4)
- Neobsahuje češtinu
- Existuje pouze placená verze (30 dní trial)

Ke stažení

Nástroje zdarma

Placené programy

© 2007–2013 Miroslav Lorenc

Převzetí, publikování, kopírování, či jiné užití než pro osobní potřebu je možné pouze s písemným svolením autora.