Manažerská informatika 3MA381
Domů  |  3MA112  |  3MA191  |  3MA381  |  3MA382  |  3MA481   
Osnova cvičení Úvodní informace Harmonogram prezentací Hodnocení Podklady ke cvičením Teorie Domácí cvičeníExtra aktivity Odkazy

Vyhledávání ve Wordu

Vyhledávání, nahrazování nebo procházení dokumentu je ve Wordu poměrně snadné a s použitím zástupných znaků v sobě skrývá mnoho možností využití. Ve Wordu jde vyhledávat a nahrazovat mnohem více než jen text. O možnostech vyhledávání se dozvíte více na stránce o vyhledávání textu pomocí speciálních znaků. Dále se nabízí možnost kombinovat vyhledávání/nahrazování/procházení v dokumentu s možností přidání formátu.

V ukázkovém dokumentu si můžeme vyzkoušet celou řadu kombinací pro procházení různých objektů, vyhledání specifických částí dokumentu nebo znaků a využití kombinace zástupných znaků a formátu při nahrazování textu.

Všimněte si například, že mezi poli lze vyhledávat, pouze pokud je zobrazen kód pole (kód pole zobrazíte přes místní nabídku - Přepnout zobrazení polí nebo klávesovou zkratkou SHIFT+F9, kódy všech polí v dokumentu zobrazíte klávesovou zkratkou ALT+F9)

Vyhledávání pole ve Wordu

Dále stojí za povšimnutí procházení grafiky v dokumentu. Obrázky, které nejsou umístěny v textu, jsou použity jako odrážky nebo v záhlaví/zápatí Word při vyhledávání opomíjí.

Vyhledávání obrázků ve Wordu

Word při vyhledávání čísel nalezne jak čísla v běžném textu, tak např. u automatického textu datum, ale u číslovaného seznamu číslo nevidí. Přitom číslo v titulku obrázku nalezne správně.

Pokud chceme z nějakého důvodu procházet komentáře a nepoužít k tomu ikon z panelu nástrojů Revize, pak můžeme komentáře procházet i pomocí zástupného znaku ^a, ale budeme si muset přepnout zobrazení na Osnova nebo Normálně (ve zobrazení Rozložení při tisku takto procházet komentáře nelze).

Nahrazení formátu

Kombinaci použití zástupných znaků a specifického formátu můžeme vyzkoušet na páté straně dokumentu.Úkolem je vyhledat všechny tvary slov v němčině začínajících na "auto" a zvýraznit je šedě.

vyhledávání Word - nahrazení formátu

Pro tuto úlohu se výborně hodí použití zástupných znaků pro označení začátku < a konce > slova, * pro libovolný počet znaků a pro vyhledání slov začínajících jak na malá tak na velká písmena použijeme výčtu pomocí hranatých závorek. Z nabídky Formát vybereme jako jazyk němčinu. Do pole Nahradit za nemusíme zapisovat nic, pouze zvolíme pod tlačítkem Formát - Zvýraznění.

vyhledávání Word - nahrazení formátu

Vyzkoušejte si v dokumentu také vyhledávat různé speciální znaky, konce stránek, pozorujte rozdílné výsledky při různých zobrazeních.

© 2007–2013 Miroslav Lorenc

Převzetí, publikování, kopírování, či jiné užití než pro osobní potřebu je možné pouze s písemným svolením autora.