Manažerská informatika 3MA381
Domů  |  3MA112  |  3MA191  |  3MA381  |  3MA382  |  3MA481   
Osnova cvičení Úvodní informace Harmonogram prezentací Hodnocení Podklady ke cvičením Teorie Domácí cvičeníExtra aktivity Odkazy

Komprese obrázků

Pokud do dokumentů vkládáme obrázky, fotografie apod., pak velikost dokumentu roste velmi rychle. Zpomaluje se tím načítání dokumentu, práce s ním, ukládání a v neposlední řadě, jestliže dokument posíláme příjemci, hraje výsledná velikost souboru také svou roli. Je tedy žádoucí vkládat do dokumentu obrázky přiměřeně veliké, v přiměřeném rozlišení. Pokud však obrázky v takové formě nemáme, není nic ztraceno. Nemusíme ani nic upravovat v grafických editorech. Aplikace Microsoft Office nabízejí způsob, jak obrázky do požadované velikosti a rozlišení upravit a to velmi snadno.

Označíme-li nějaký obrázek v dokumentu a z panelu nástrojů Obrázek vybereme ikonu Komprese obrázků... Komprese obrázků zobrazí se nám dialogové okno, ve kterém máme možnost odstranit ořezy obrázků (v případě, že jsme na obrázku něco ořezávali - např. část obrázku, která byla mimo snímek prezentace) a změnu rozlišení.

Komprese obrázků

Pokud se chystáme dokument tisknout, pak nám program nabízí změnu rozlišení obrázku na 200 DPI, v případě, že je dokument určen pro prezentaci na webu, obrazovce nebo na promítání, pak bude stačit nabízených 96 DPI.

Velkou výhodou je, že nám program nabízí možnost úpravy všech obrázků v dokumentu najednou. Takto lze jednoduše podstatně zredukovat velikost celého dokumentu při zachování požadované kvality.

Ke stejnému dialogovému oknu jako výše se také dostaneme přes nabídku Formát - Obrázek (resp. Automatický tvar nebo Objekt), kde na kartě Obrázek je vlevo dole tlačítko Komprimovat.

Ve verzi Office 2007 je postup obdobný. Kompresi obrázků najdeme na kartě Nástroje obrázku - Formát - Upravit ikona Komprese obrázků Komprese obrázků.

Nahoru

© 2007–2013 Miroslav Lorenc

Převzetí, publikování, kopírování, či jiné užití než pro osobní potřebu je možné pouze s písemným svolením autora.