Manažerská informatika 3MA381
Domů  |  3MA112  |  3MA191  |  3MA381  |  3MA382  |  3MA481   
Osnova cvičení Úvodní informace Harmonogram prezentací Hodnocení Podklady ke cvičením Teorie Domácí cvičeníExtra aktivity Odkazy

SmartArt - vizualizace obsahu

SmartArt jsou předdefinované grafické objekty sloužící k vizualizaci textu s podporou formátování (stínování, zrcadlení, 3D efektů apod.). Jde o typ vektorové grafiky, která se poprvé objevila v Office 2007. Možnost vytváření SmartArt máme v aplikacích PowerPoint, Word, Excel a Outlook (pouze u e-mailu).

Pomocí SmartArt můžeme snadno docílit lepší vypovídací schopnosti, pochopení a znázornění informace než v případě samotného textu. Obrázky SmartArt můžeme využít například k vytvoření organizačního diagramu, zobrazení hierarchie, ilustraci fází v procesu, zobrazení vztahů mezi objekty apod. Zatímco grafy slouží zejména k vizualizaci čísel/trendů/podílů, u SmartArt máme větší možnosti práce s textem.

Vytvoření SmartArt

Existují tři jednoduché způsoby vytvoření obrázku SmartArt:

  1. Vložení přes kartu Vložení - Ilustrace - SmartArt jde shodně ve všech aplikacích.
    Vložení SmartArt přes nabídku
  2. V PowerPointu máme při vložení nového snímku možnost použít ikonu pro vložení obsahu.
    Vložení SmartArt ikonou na snímku
  3. Užitečnou možností je převod textu na SmartArt. V PowerPointu postupujeme tak, že vybereme text, který má být obsažen ve SmartArtu a zvolíme na kartě Domů - Odstavec - Převést na obrázek SmartArt nebo obdobně přes příkaz z místní nabídky.
    Převod textu an SmartArt

Při volbě rozložení bychom měli mít představu, co by mělo grafické řešení zobrazovat a jakého vzhledu chceme dosáhnout. Pro základní orientaci:

Jestliže jsme si vybrali rozložení a SmartArt do dokumentu vložili, doplníme do obrázku text. I zde máme více možností - přes podokno vlevo od SmartArtu nebo vepsáním přímo do prvků obrazce.

Úprava textu v SmartArt

Pokud podokno Text není otevřené, můžeme ho zobrazit poklepáním na úzký svislý pruh se šipkami na levé straně obrázku. Úpravou textu v podokně se SmartArt automaticky aktualizuje.

Podle zvoleného rozložení bude každá odrážka v podokně Text reprezentována v SmartArt jako nový tvar nebo jako odrážka uvnitř tvaru. Podokno Text je výhodné používat při velkém množství textu, nebo když potřebujeme místo pro uspořádání vkládaných textů. Některá rozložení mají pevně stanovený počet tvarů. V případě, že budeme zapisovat text pro tvar, který nemůže vzniknout, zobrazí se v podokně Text červený křížek vedle obsahu.

Nemožnost vložení dlašího prvku SmartArt

Text v Podokně textu lze text formátovat obvyklým způsobem (typ písma, velikost písma,...), provedené formátování se v Podokně Textu nezobrazuje. Všechny provedené změny formátu se zobrazí přímo ve SmartArt.

Animace SmartArt

Animace pro SmartArt mají určitá specifika (podobně jako animace grafů). Animovat můžeme buď celý SmartArt najednou nebo po částech. Animace po částech je možná pouze v pořadí, v jakém jsou prvky vloženy, případně v obráceném pořadí.

Zde jsou ukázky možných použití SmartArt. Kliknutím na libovolný obrázek si můžete prohlédnout galerii.

 

© 2007–2013 Miroslav Lorenc

Převzetí, publikování, kopírování, či jiné užití než pro osobní potřebu je možné pouze s písemným svolením autora.