Tyto příklady jsou pouze ukázkou některých možností využití podmíněného formátování. Skutečné možnosti podmíněného formátování jsou v Excelu velmi široké.
Pomocí podmíněného formátování nastavte v oblasti hodnot formát písma u hodnot
Nastavte stejné podmínky pomocí vlastního formátu čísla.
Označíme buňky, na které chceme aplikovat formátování dle velikosti čísla a vybereme z nabídky Formát - Podmíněné formátování. Nastavení můžeme provést např. jako na následujícím obrázku. Další podmínky přidáme pomocí tlačítka Přidat >>.
Stejný výsledek můžeme dosáhnout i použitím vlastního formátu čísla. Zobrazíme formát buněk např. klávesovou zkratkou CTRL+1 a na kartě číslo zvolíme druh Vlastní a do pole typ zapíšeme intervaly a jejich formáty.
[červené][<5];[modré][>15];[barva10]
Pro definici můžeme použít pojmenovaných barev v příslušném tvaru přídavného jména. Barva zelené ale odpovídá barvě světle zelené, proto ji v tomto případě musíme zapsat pomocí čísla barvy, což odpovídá zápisu barva10.
Máme dva sloupce hodnot, kde jsou různé hodnoty. Chceme zvýraznit buňku, ve které je ve stejném řádku vyšší číslo. Čísla jsou většinou různá. Pokud by však došlo k rovnosti čísel ve stejném řádku, pak je budeme chtít zvýraznit odlišně.
Pomocí podmíněného formátování můžeme nastavit zvýraznění hodnot zvlášť pro první a pro druhý sloupec.
Pokud se bude jednat o buňky ve sloupcích A a B, pak označíme hodnoty ve sloupci A a nastavíme podmíněné formátování s odkazem na buňku B1 (odkaz musí být relativní).
Pro sloupec B bychom postupovali analogicky - s odkazem na buňku A1.
V oblasti buněk A1:J30 máme různá čísla a chceme zvýraznit ta největší a nejmenší.
Označíme danou oblast buněk a nastavíme podmíněné formátování následovně:
Adresy určující oblast, ze které se vypočítává minimum resp. maximum musí být v tomto případě absolutní. Stejný výsledek by mělo i zapsání vzorce
=A1=MIN($A$1:$J$30)
resp.
=A1=MAX($A$1:$J$30)
V oblasti buněk A1:J30 máme různá čísla a chceme zvýraznit ta, která jsou shodná s buňkou A1.
Označíme danou oblast buněk a nastavíme podmíněné formátování tak aby vzorec vztažený k první buňce výběru platil v celém výběru. Můžeme opět využít oba způsoby - Hodnota buňky i Vzorec.
V oblasti buněk A1:J30 máme různá čísla a chceme zvýraznit ta, která jsou vyšší než průměr.
Řešení je obdobné jako v předcházejícím příkladu s tím, že použijeme v případě Hodnota buňky přepínač je větší než a zapíšeme =PRŮMĚR($A$1:$J$30) nebo případně pro Vzorec zápis
=A1=PRŮMĚR($A$1:$J$30)
Označení všech hodnot, které se v oblasti A1:J30 vyskytují alespoň dvakrát
=KDYŽ(COUNTIF($A$1:$J$30;A1)>1;PRAVDA)
Označení všech unikátních hodnot v oblasti buněk A1:J30
=KDYŽ(COUNTIF($A$1:$J$30;A1)=1;PRAVDA;"")
V oblasti buněk A1:J30 máme různá čísla a chceme zvýraznit ta, která se vyskytují nejčastěji. Pro tento účel se nejlépe hodí využití funkce MODE.
Nebo s použitím vzorce:
=A1=MODE($A$1:$J$30)
V oblasti buněk A1:J30 máme různá čísla a chceme zvýraznit zvlášť ta největší, druhá největší a dále třetí až pátá největší. Tyto hodnoty chceme odlišně zvýraznit.
Pro nalezení několika nejvyšších hodnot v oblasti můžeme použít funkci LARGE, která vrací k-tou nejvyšší hodnotu z oblasti dat.
=LARGE($A$1:$J$30;k)
k je pozice od nejvyšší hodnoty v oblasti.
Pro označení první, druhé a třetí až páté nejvyšší hodnoty oblasti definujeme podmíněné formátování následovně:
V tabulce chceme zvýraznit řádky, ve kterých se množství materiálu na skladu pohybuje pod padesáti kusy a také odlišně zvýraznit řádek s materiálem, ve kterém nám váznou největší finanční prostředky.
Označíme tabulku bez záhlaví a podmíněné formátování nastavíme tak, aby smíšená adresa "držela" sloupec ve kterém zjišťujeme danou výši zásob resp. cenu.
Jestliže máme označenou oblast A2:C11 a aktivní je buňka A2, pak v prvním případě fixujeme sloupec A a v případě ceny sloupec C. Adresa buněk ve kterých zjišťujeme maximum musí být zadána absolutně.
V tabulce se záznamy údajů za jednotlivé dny chceme označit všechny víkendové dny.
Pro tento případ můžeme využít funkce DENTÝDNE, která vrací pořadové číslo dne v týdnu, kde číslo 6 odpovídá sobotě, číslo 7 neděli (odzkoušejte - při nastavení anglického systému může být správně 7 a 1). Při použití smíšené adresy pak dosáhneme označení celého řádku ve vyznačené oblasti dle data ve sloupci A.
=NEBO(DENTÝDNE($A1)=6;DENTÝDNE($A1)=7)
V buňkách s textem chceme označit ty buňky, které obsahují konkrétní text nebo jeho část. V tomto případě chceme zvýraznit všechny buňky, které obsahují část textu zapsaného do buňky D1.
Pokud potřebujeme vyhledat buňky obsahující nějaký konkrétní text, pak asi není problém porovnat buňku s textem, ale pokud chceme vyhledat buňky, které obsahují i jiné texty jejichž částí je i námi hledaný text, budeme potřebovat použít například funkci HLEDAT.
Označíme oblast A1:A20, v definici podmíněného formátování vybereme možnost Vzorec, nastavíme požadovaný formát a zapíšeme funkci.
=HLEDAT($D$1;A1)
V tomto případě nebude Excel rozpoznávat mezi velikostí písmen.