Manažerská informatika 3MA381
Domů  |  3MA112  |  3MA191  |  3MA381  |  3MA382  |  3MA481   
Osnova cvičení Úvodní informace Harmonogram prezentací Hodnocení Podklady ke cvičením Teorie Domácí cvičeníExtra aktivity Odkazy

Měrné jednotky a pravítka v Excelu

Excel do verze 2003 používá jako měrné jednotky znaky, body a pixely. Na rozdíl od Wordu nenabízí Excel 2003 vodorovné ani svislé pravítko a není zde ani žádný rychlý způsob změření výšky nebo šířky buňky nebo listu v centimetrech.

Ve verzi Excel 2007 je možné přepnout jednotky pro pravítka volbou Tlačítko Office - Možnosti Aplikace Excel - Upřesnit - Zobrazení - Jednotky pravítka i na centimetry a milimetry. Ve zobrazení Rozložení stránky nebo v dialogovém okně Vzhled stránky pak můžeme pracovat i s centimetry resp. milimetry. Stejně tak je možné nastavit šířku sloupce i výšku řádku ve zvolených jednotkách.

Excel 2007 - zobrazení pravítka v milimetrech  

Při přetažení okraje záhlaví sloupce nebo řádku za účelem nastavení šířky resp. výšky se zobrazí popisek se šířkou ve znacích, u nichž jsou v závorkách uvedeny pixely.

šířka sloupce

Šířka buněk se místo v centimetrech zobrazuje ve formě znaků a pixelů.

Šířku sloupce nebo výšku řádku lze také nastavit kliknutím pravým tlačítkem myši na záhlaví příslušného sloupce nebo řádku a vybráním příkazu Šířka sloupce resp. Výška řádku. Obdobně v Excelu 2003 přes nabídku Formát - Řádek - Výška... resp. Formát - Sloupec - Šířka...  v Excelu 2007 karta Domů - Buňky - Formát. Těmito způsoby zadáváme rozměr v Excelu 2003 bodech, v Excelu 2007 ve zvolených jednotkách.

Šířka sloupce v centimetrech

Standardní rozměry buňky

Standardně se velikost buňky řídí nastaveným typem písma. Jde o velikost deseti nul zapsaných standardním písmem. V Excelu 2003 je to standardně Arial velikosti 10, v Excelu 2007 Calibri velikosti 11 (pokud si jako výchozí písmo zvolíme jiné písmo, upraví se podle něj i velikost buněk).

Převody mezi jednotkami

Další zdroje informací:

Nahoru

© 2007–2013 Miroslav Lorenc

Převzetí, publikování, kopírování, či jiné užití než pro osobní potřebu je možné pouze s písemným svolením autora.