Manažerská informatika 3MA381
Domů  |  3MA112  |  3MA191  |  3MA381  |  3MA382  |  3MA481   
Osnova cvičení Úvodní informace Harmonogram prezentací Hodnocení Podklady ke cvičením Teorie Domácí cvičeníExtra aktivity Odkazy

Funkce SVYHLEDAT

Funkce SVYHLEDAT je vyhledávací funkce, která se hodí zejména k dosazování údajů - vyhledává podle klíče v prvním sloupci v tabulce (číselníku) a vrací hodnotu v jiném sloupci tabulky ve stejném řádku.

Syntaxe funkce SVYHLEDAT

=SVYHLEDAT(hledat,tabulka,sloupec,typ)

Hledat je hodnota nebo odkaz na buňku s údajem, který chceme najít v prvním sloupci tabulky, ve které vyhledáváme.

Tabulka je vertikálně orientovaná tabulka, kde v prvním sloupci jsou údaje, podle kterých porovnáváme námi hledané údaje. Tabulka musí mít minimálně dva sloupce údajů.

Sloupec je číslo sloupce, ve kterém se nachází údaj, který chceme aby funkce SVYHLEDAT vracela. Musíme zadat číslo sloupce, nikoli adresu sloupce nebo název sloupce v záhlaví tabulky.

Typ je nepovinný údaj, pomocí kterého specifikujeme, jestli chceme najít přesně stejný údaj nebo nejbližší další údaj. Jako typ můžeme zadat PRAVDA nebo NEPRAVDA (v případě, že atribut typ nezadáme, pak je to stejné jako bychom zadali PRAVDA.

Místo zápisů PRAVDA a NEPRAVDA se dá použít i zápis čísla 1 resp. 0 - výsledek je stejný.

Jestliže nemůže funkce SVYHLEDAT najít v tabulce odpovídající údaj, pak vrátí chybovou hodnotu #NENÍ_K_DISPOZICI. Když zadáme do argumentu sloupec číslo menší než 1, pak funkce vrátí #HODNOTA!, jestliže zadáme číslo sloupce větší než je počet sloupců tabulky, ze které čerpáte, pak funkce vrátí #ODKAZ!.

Excel v tomto případě nerozeznává mezi velikostí písmen vyhledávaných údajů.

K čemu je možné funkci SVYHLEDAT využít

Související funkce

Příklady

Nahoru

© 2007–2013 Miroslav Lorenc

Převzetí, publikování, kopírování, či jiné užití než pro osobní potřebu je možné pouze s písemným svolením autora.