Manažerská informatika 3MA381
Domů  |  3MA112  |  3MA191  |  3MA381  |  3MA382  |  3MA481   
Osnova cvičení Úvodní informace Harmonogram prezentací Hodnocení Podklady ke cvičením Teorie Domácí cvičeníExtra aktivity Odkazy

Excel – změna jazyka funkcí

Každý kdo používá lokalizovanou verzi Excelu si určitě všiml, že ne všechny funkce Excelu jsou přeloženy. Překladu se dočkala většina z nejpoužívanějších funkcí. Celkem je v Excelu 2003 přeloženo asi 40% funkcí, i když o překladu se často hovořit nedá. Tak například funkce ASINH odpovídá v české verzi funkci ARCSINH, DVARP českému DVAR, apod. Na druhou stranu názvy některých funkcí jsou pro neangličtináře na první pohled srozumitelné - ZAOKROUHLIT.NA.LICHÉ je překladem funkce ODD, ÚROKOVÁ.MÍRA je zde místo anglického RATE, atd.

Zde je překlad některých lokalizovaných funkcí:

Česká verze Anglická verze
KDYŽ IF
A AND
SOUČHODNOTA PV
SOUČIN.SKALÁRNÍ SUMPRODUCT
DOLLAR
SVYHLEDAT VLOOKUP
POZVYHLEDAT MATCH

Povšimněte si, že pokud vytvoříte sešit s použitím českých funkcí a poté ho předáte někomu, kdo používá anglickou verzi Excelu, nevznikne žádný problém s vypočítáním těchto funkcí. Excel automaticky použije anglické názvy funkcí.

Na druhou stranu nelze zadávat funkce v jiném jazyce, než v jakém aplikace pracuje. Lze však jazyk funkcí změnit bez přeinstalování programu - viz níže.

Přehled všech vestavěných funkcí Excelu najdete v souboru funcs.xls, který naleznete v české verzi Excelu 2003 obvykle v adresáři C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\1029\ nebo na instalačním cd.

Někomu mohou přijít české názvy funkcí názorné, snadno čitelné, někomu mohou být na obtíž. Pokud by vám z nějakého důvodu více vyhovovalo používání anglických názvů funkcí namísto lokalizovaných nebo naopak používáte anglickou verzi Excelu, a chcete psát názvy funkcí v češtině, pak je zde poměrně snadná pomoc.

Postup pro změnu jazyka funkcí Excelu 2003

  1. Pokud Excel běží, tak ho vypněte. Excel musí být vypnutý během celé této operace.
  2. Budeme potřebovat zaměnit jeden soubor knihovny s názvem xllex.dll. Verzi kterou máte nyní nainstalovanou naleznete v české verzi Excelu 2003 obvykle v adresáři C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\1029\ resp. pokud máte anglickou verzi, pak v adresáři C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\1033\ - soubor si uložte jinam na disk nebo ho přejmenujte.
  3. Ze stránek Microsoftu nebo z odkazů na konci této stránky si stáhněte soubor v anglické verzi a nakopírujte ho namísto původního xllex.dll.
  4.  Po spuštění Excelu bude program akceptovat již anglické pojmenování funkcí.

Změna jazyka na lokalizovanou verzi je analogická.

Změnou jazyka se sice změní názvy funkcí, ale například vyhledávání požadované funkce podle klíčových slov funguje s českými slovy. Nelze tedy zadávat klíčová slova v angličtině.

Změna jazyka funkcí

V průvodci funkcí je sice funkce v jazyce dle zvoleného jazyka, ale popis argumentů funkcí jsou v jazyce prostředí aplikace.

Změna jazyka funkcí

Další rozdíly mezi jazykovými verzemi (změna xllex.dll. toto neovlivní):

Česká verze Anglická verze
; (středník jako oddělovač parametrů funkcí) , (čárka)
  (mezera jako oddělovač tisíců) , (čárka)
, (čárka jako oddělovač desetinné části čísla) . (tečka)
Kč (za číslem jako symbol měny) $ (před číslem)
; (středník jako oddělovač prvků v řádku matice) , (čárka)
| (svislá čára jako oddělovač sloupců matice) ; (středník)

Ke stažení

Knihovny pro změnu jazyka funkcí

Nahoru

© 2007–2013 Miroslav Lorenc

Převzetí, publikování, kopírování, či jiné užití než pro osobní potřebu je možné pouze s písemným svolením autora.